Ugrás a tartalomhoz

Az új fiú

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Az új fiú
(The New Guy)
2002-es amerikai film
RendezőEd Decter
Producer
  • Greg Silverman
  • John J. Strauss
Műfaj
ForgatókönyvíróDavid Kendall
Főszerepben
ZeneRalph Sall
OperatőrMichael D. O'Shea
VágóDavid Rennie
Gyártás
GyártóRevolution Studios
OrszágUSA Amerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Játékidő88 perc
Költségvetés13 millió amerikai dollár[1]
Forgalmazás
ForgalmazóUSA Columbia Pictures
BemutatóUSA 2002. május 10.
Bevétel31 167 388 amerikai dollár[1]
További információk
SablonWikidataSegítség

Az új fiú (The New Guy) 2002-es amerikai tinivígjáték, melyet Ed Decter rendezett. A főbb szerepekben DJ Qualls, Eliza Dushku, Zooey Deschanel és Eddie Griffin látható, valamint számos híresség tűnik fel cameoszerepekben.

Egy népszerűtlen középiskolás fiú a sorozatos iskolai megaláztatások miatt egy másik iskolában próbál szerencsét – új, menő identitást öltve magára. Hamarosan azonban rá kell jönnie, hogy múltja elől nem menekülhet.

Az Amerikai Egyesült Államokban 2002. május 10-én mutatták be a Columbia Pictures forgalmazásában. A film lesújtó kritikákat kapott, de a jegypénztáraknál viszonylag jól teljesített.

Cselekmény

[szerkesztés]

A film elején Luther, egy börtönben lévő elítélt kezdi elmesélni a nézők által nem látható barátjának Dizzy Gillespie Harrison történetét. Dizzy tizennyolc éves, népszerűtlen középiskolás a texasi Austinban. Gyermekkori barátaival, Norával, Kirkkel és Glennel egy funk-rock együttesben zenélnek. Középiskolájukban, a Rocky Creek High Schoolban Dizzyt naponta érik zaklatások. Egy különösen megalázó incidens során Dizzy ismerkedni próbál a vonzó és népszerű Tinával. A lány sportoló barátai az egész iskola szeme láttára megszégyenítik Dizzyt, akinek végül egy idős könyvtárosnő eltöri a péniszét. Dizzyt ezután tévesen Tourette-szindrómával diagnosztizálják. A gyógyszerek és korábbi rossz élményei miatt kiborulva botrányt csinál a helyi plázában, ezért börtönbe kerül.

A börtönben Dizzy találkozik a vagány, mindenki által rettegett rabbal, Lutherrel és kiderül, sok közös vonásuk van. Luther korábban szintén bántalmazták (bár őt a börtönben, nem egy középiskolában). Egy új börtönbe átkerülve azonban megtanult „menőnek” lenni és tudását Dizzynek is hajlandó átadni. Luther tanácsára Dizzy kirúgatja magát régi iskolájából és a börtön dolgozóinak és lakóinak segítségével látványos külső-belső átalakuláson megy át. Gil Harris néven beiratkozik az East Highland High középiskolába. Egy impozáns belépő után (a Con Air – A fegyencjárat című filmet kiparodizálva Gil egy börtönjárműből száll ki, fegyveres őrök kíséretében, bilincseket és láncokat viselve) megveri az iskola ellenszenves vezéralakját, Connert, ezzel lenyűgözve új iskolájának tanulóit.

Conner barátnője, a pomponlány Danielle és barátnői meghívják Dizzyt egy házibuliba. Itt a véletlenek egybeesése miatt mindenki számára úgy tűnik, Dizzy visszautasította egy hírhedten könnyűvérű pomponlány, Courtney közeledését. Később Danielle kérésére az immár népszerűnek számító Dizzy Patton tábornoknak öltözve egy szenvedélyes motiváló beszéddel segít az iskola amerikaifutball-csapatának megnyerni egy versenyt (amire évek óta képtelenek voltak). Nora szembesíti Dizzyt azzal, hogy népszerűsége a fejébe szállt és semmiben nem különbözik azoktól, akik korábban zaklatták. Dizzy a befolyását kihasználva egyesíti az iskola addig megosztott tanulóit, fellépve mások elnyomása és bántalmazása ellen. Eközben Danielle-lel is egyre közelebb kerülnek egymáshoz. Az iskolai futballcsapat bejut a döntőbe, ahol Dizzy régi iskolája, a Rocky Creek ellen kell megmérkőzniük. Bár megnyerik a versenyt, a csapatkapitány, Barclay felismeri a William Wallace-nak öltözött Dizzyt és később konfrontálódik vele Dizzy új iskolájában. Az eset után Conner megkéri Barclayt, meséljen el neki mindent Dizzyről.

Egy iskolai bálon Dizzy együttese lépne fel, de a Rocky Creek tanulói megszakítják a műsort. Barcley és Conner levetítik a megalázó könyvtári videót Dizzyről, felfedve a fiú valódi kilétét a megdöbbent és feldühödött diákok előtt. Luther és a többi elítélt a börtönőrök kíséretében a helyszínre érkezik és megmenti Dizzyt. Nora bevallja Glennek iránta érzett és régóta titkolt romantikus érzéseit. Danielle elmeséli Dizzynek, hogy korábban ő is népszerűtlen volt. Dizzyhez hasonlóan magára vett egy új, a korábbinál népszerűbb szerepet, mert meg akart felelni mások elvárásainak. A lány megbocsát Dizzynek hazugságaiért és együtt lovagolnak el a naplementében.

A film végén kiderül, hogy Luther a film elejétől kezdve David Hasselhoffnak mesélte el a történetet.

Szereplők

[szerkesztés]
DJ Qualls (balra), Eliza Dushku és Eddie Griffin, a film főszereplői.
Színész Szerep Magyar hang[2]
DJ Qualls Dizzy Gillespie Harrison/Gil Harris Molnár Levente
Eliza Dushku Danielle Szénási Kata
Eddie Griffin Luther Kálloy Molnár Péter
Zooey Deschanel Nora Nemes Takách Kata
Lyle Lovett Bear Harrison Magyar Attila
Jerod Mixon Kirk Szvetlov Balázs
Parry Shen Glen Simonyi Balázs
Ameer Baraka Barclay Papp Dániel
Kina Cosper Estelle Grúber Zita
Ross Patterson Conner Maguire Welker Gábor
Geoffrey Lewis Zaylor igazgató Fazekas István
Kurt Fuller Mr. Undine Várkonyi András
Sunny Mabrey Courtney Zsigmond Tamara
Illeana Douglas Miss Kiki Pierce Pálos Zsuzsa
Justine Johnston Mrs. Whitman Kassai Ilona

Cameoszerepek

[szerkesztés]

A filmben számos színész, sportoló, illetve zenész tűnik fel egy-egy cameoszerep erejéig.

Színész Szerep Magyar hang[2]
Jerry O’Connell ikerpár tagja Selmeczi Roland
Charlie O’Connell ikerpár tagja Dévai Balázs
Vanilla Ice zenebolti eladó Hamvas Dániel
Tony Hawk önmaga Moser Károly
David Hasselhoff önmaga Forgács Péter
Tommy Lee önmaga Láng Balázs
Kool Moe Dee Tedd, seriff a börtönben[3] Albert Gábor
Horatio Sanz tánctanár elítélt Bodrogi Attila
Henry Rollins seriff a börtönben[3] Várkonyi András
Csuha Lajos
Josh Todd Rudy, elítélt Seder Gábor
Kapácsy Miklós
Jai Rodriguez Jose, meleg elítélt Láng Balázs
Jermaine Dupri seriff a börtönben[3] Kapácsy Miklós
M. C. Gainey Clem, elítélt Barbinek Péter
Kyle Gass Mr. Luberoff Kajtár Róbert
Gene Simmons tiszteletes Vári Attila
James Brown önmaga (archív felvétel) eredeti hangon

Rendezői változat

[szerkesztés]

A film 92 perces rendezői változata egyelőre csak az Amerikai Egyesült Államokban jelent meg kereskedelmi forgalomban. Ez a változat számos kihagyott, illetve új jelenetet tartalmaz. Kiderül például, hogy Dizzyt gyermekkorában elhagyta az édesanyja. A film vége felé Miss Kiki Pierce, Dizzy pszichológusa romantikus kapcsolatba kerül Dizzy apjával és a fiú mostohaanyja lesz.[4]

Fogadtatás

[szerkesztés]

Kritikai visszhang

[szerkesztés]

A film lesújtó kritikákat kapott. A Rotten Tomatoes weboldalon 97 kritika alapján 7%-os értékelést ért el, az alábbi összefoglalással: „Összefüggéstelen, ostoba és eredetiség nélküli; Az új fiú ugyanazokat a régi visszataszító tinivígjátékos kliséket nyújtja”.[5] A Metacritic-en a film 23 kritika alapján „általában kedvezőtlen” kritikai fogadtatásban részesült.[6] A The New York Times kritikusa a filmmel kapcsolatban azt írta, hogy „Az új fiúnak van szíve. Bárcsak agya is lenne.”[7] Derek Armstrong, az AllMovie kritikusa egy csillagra értékelte és „az elmúlt évek egyik legbutább és legkevésbé eredeti tini-vígjátékának” nevezte a filmet.[8]

Bevételi adatok

[szerkesztés]

A negatív kritikák ellenére a film viszonylag jól teljesített a jegypénztáraknál. A 13 millió dollárból készült film világszerte 31,1 millió dolláros bevételt termelt.[1]

A film zenéje

[szerkesztés]

The New Guy (OST)[9]
filmzenei album
Megjelent2002. április 23.
Stíluspop/rock
Nyelvangol
Hossz49:05
Producer
  • Todd Garner
  • Gordon Gray
  • Mark Ciardi
SablonWikidataSegítség
  1. Mystikal – The New Guy – 02:50
  2. Simple Plan – I'm Just a Kid – 03:14
  3. Eve 6 – You Really Got Me – 02:11
  4. Juvenile – Keep the Party Goin' – 03:45
  5. Outkast – So Fresh, So Clean – 03:58
  6. Green Day – Outsider – 02:17
  7. B2K – Uh Huh – 03:10
  8. Rehab – So Dizzy – 04:16
  9. OPM – Breakout – 03:06
  10. Wheatus – Dark Side – 03:26
  11. Nine Days – I Love You – 04:08
  12. Vertical Horizon – Heart in Hand – 04:41
  13. JT Money – Hi-Lo – 03:26
  14. SR-71 – Let It Whip – 03:53

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b c The New Guy (2002) (angol nyelven). Box Office Mojo. (Hozzáférés: 2017. szeptember 10.)
  2. a b Az új fiú - ISzDb (magyar nyelven). Internetes Szinkron Adatbázis. (Hozzáférés: 2019. január 28.)
  3. a b c Moss, Corey: Jermaine Dupri, Henry Rollins, Kool Moe Dee Uphold The Law In 'New Guy' (angol nyelven). MTV, 2001. október 10. [2019. január 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. január 28.)
  4. Unrated version of The New Guy (angol nyelven). Movie-Censorship.com. (Hozzáférés: 2017. szeptember 10.)
  5. The New Guy (2002) (angol nyelven). Rotten Tomatoes. (Hozzáférés: 2017. szeptember 10.) „Incoherent, silly, and unoriginal, The New Guy offers up the same old teen gross-out comedy cliches.”
  6. The New Guy Reviews - Metacritic (angol nyelven). Metacritic. (Hozzáférés: 2017. szeptember 10.)
  7. Mitchell, Elvis: FILM REVIEW; The New Kid Struggles to Make a Bad Impression (angol nyelven). The New York Times, 2002. május 10. (Hozzáférés: 2017. szeptember 10.) „The New Guy does have a heart. Now, if it only had a brain.
  8. Armstrong, Derek: The New Guy (2002) (angol nyelven). Allmovie. [2013. május 18-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. február 2.) „...in one of the dumbest and most derivative teen comedies in years.
  9. The New Guy – Original Soundtrack (magyar nyelven). AllMusic. (Hozzáférés: 2018. május 23.)

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a The New Guy című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]